Ameliyat olduğu ileri sürülen İran ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney yaşıyor mu?

İran’ın ruhani lideri ve devlet başkanı kabul edilen molla Ayetullah Ali Hamaney’in bir süredir görüntü vermiyor olması ölmüş olabileceğine dair söylentilere neden oldu. 

Şu ana kadar New York Instances başta olmak üzere birkaç medya kuruluşu konuya ilişkin değerlendirme yazıları yayınladı. İsrail’de bir haber kanalı geçtiğimiz hafta Hamaney’in tüm toplantılarının ve kamuoyunun görebileceği aktivitelerinin iptal edildiğini duyurdu. Bu iptallerin ciddi bir hastalıktan ötürü olduğu da ileri sürüldü.

Birkaç gün öncesinin raporlarına göre Hamaney’in başında sürekli bir doktor ekibi bulunuyor. New York Instances’a konuşan kimliği gizli 4 kaynak, 83 yaşındaki mollanın bağırsak ameliyatı olduğunu aktardı. Hamaney’in yüksek ateşinin olduğu ve ağır sancılar çektiği iddia ediliyor. NYT kaynaklardan ikisinin İran’da ve bunlardan da birinin Ulusal Muhafızlar ile yakın ilişkide olduğunu yazdı. 

 Ameliyatın Hamaney’in rezidansında gerçekleştiği ve durumunun geçen hafta oldukça kritik olduğu fakat son günlerde iyiye gittiği ifade ediliyor. Aktarılanlara göre Hamaney şu anda dinleniyor. 

Hamaney en son iki hafta önce son derece mutaassıp bir şehir olan Maşad’a gitmiş orada tozla arınma denilen bir dini ritüele katılmıştı. Tahran’a döner dönmez de hastalandığı düşünülüyor.

Hastalık, Hamaney öldüğü takdirde yerine gelecek ismi belirleme yetkisi olan ‘Uzmanlar Meclisi’nun yıllık toplantısının da iptal edilmesine neden oldu. 

Yaşadığına dair görüntü yayınlandı ancak ikna olmayanlar var

Euronews Farsça haber servisi de gelişmelere ilişkin geçtiği haberde, Hamaney’in iyi olduğuna dair fotoğrafların yayınlandığını ancak bu görsellerin cumartesi günü katıldığı bir törene ait olduğunu ve yayınlanan fotoğraf ve videolarda maske kullandığı belirtildi. 

Diğer üst düzey İranlı yetkililerin aksine Hamaney’in, İrşad devriyesi tarafından tutuklandıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümüne henüz tepki vermemiş olması ise Hamaney’in ölmüş olabileceği ve bunun gizlenmeye çalıştığı teorilerini doğurdu. 

Daha önce de ameliyat olmuştu

İran liderinin ofisi genellikle Hamaney’in hastalığı ve fiziksel durumu hakkında bilgi vermiyor, ancak 2013’te prostat ameliyatı olduğu haberi medyada yayınlanmış ve sonraki günlerde bazı siyasi, spor ve kültürel şahsiyetler onu hastanede ziyarete gitmişti. 

Yerine oğlu gelebilir

Ali Hamaney, ömür boyu liderlik pozisyonunu elinde tutuyor. Belirlenmiş bir halefi yok, ancak oğullarından biri olan Mücteba Hamaney, basında sıklıkla onun halefi olacak seçeneklerinden biri olarak anılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir