Batı ülkeleri, Putin’in seferberlik çağrısını yenilginin göstergesi olarak yorumladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkesinde askeri kısmi seferberlik ilan etmesi Batı ülkeleri tarafından “Ukrayna’nın işgalindeki yenilginin itirafı” olarak değerlendirildi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace yaptığı yazılı açıklamada, Putin’in ilhak edilen topraklarda referandum ve seferberlik ilanının, Ukrayna’nın işgal edilmesindeki “yenilginin itirafı” olarak görülmesi gerektiğini bildirdi.

Putin’in seferberlik ilan etmeyeceği yolunda daha önce verdiği sözü tutamadığını belirten Wallace, “Hiç bir tehdit ve propaganda Ukrayna’nın bu savaşı kazandığı gerçeğini ve Rusya’nın küresel bir parya haline geldiğini gizleyemez.” dedi.

ABD’nin Ukrayna’daki Büyükelçisi Bridget Brink ise Putin’in son açıklamalarının, Rusya için “zayıflığı ve başarısızlığı” temsil ettiği görüşünü dile getirdi.

Ukraine Bridget Brink, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Referandum ve seferberlik çağrıları, zayıflık ve Rusya’nın başarısızlığının göstergeleri.” dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Putin’den ayrı yaptığı açıklamada kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin çağrılacağını bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir