Filistinlileri öfkelendiren çizgi movie karakteri: İsrailli ‘Sabra’

Rağde Atme

ABD merkezli movie yapım şirketi Marvel Studios, D23 Expo Festivali sırasında, serinin dördüncü bölümü olan yeni filmi “Kaptan Amerika: Yeni Dünya Düzeni”nin oyuncu kadrosu ve ekibi hakkında açıklama yapar yapmaz, sosyal paylaşım siteleri Filistinlilerin öfkeli tepkileriyle dolup taştı. Arap dünyasında olumsuz bir anlamı çağrıştıran İsrailli aktris Shira Hass, şirketin açıklamasına göre 1980’de Marvel tarafından yaratılan “Sabra” adıyla bilinen yeni süper kahraman rolünü oynayacak. “Sabra” o zamanlar, Yeşil Adam olarak bilinen ünlü “Hulk” karakterinin yanında, Mossad’ın eski bir ajanıydı.

Sabra kim?

“Sabra” karakteri, 1980 ve 1981 yılları arasında Unbelievable Hulk filminde kendisini İsrail Devletini savunan süper kahraman olarak tanımlayan gizli bir ajan olarak yan bir rolde yer aldı. Sonraki filmler ve yayınlarda, önemli bir rol oynamadan, kısacık sahnelerde görünmeye devam etti.

2003 ve 2004 yılları arasında, depreme neden olan doğaüstü düşmanlardan koruması için kendisini Burak duvarına (Yahudi literatüründeki Ağlama Duvarı) yaslanırken gösteren JLA/Avengers çizgi filmi serisinde “Sabra” karakteri ortaya çıktı.

2020’de süper kahramanlarla ilgili karikatürler konusunda yayınlar yapan bir net sitesi, Sabra’yı en önemli ve önde gelen küresel kahramanlardan biri olarak seçti, aynı yıl İsrail gazetesi “Haaretz” Sabra’yı “İlk İsrail süper kahramanı” olarak adlandırarak onun 40. yıl dönümünü kutladı.

Sabra’nın, uluslararası düzeyde özellikle çocuk ve gençler arasında en ünlü ve en çok izlenen movie serilerinden birinde “Marvel”in sayesinde başrol olarak yeniden gündeme gelmesi, insan hakları aktivistlerini harekete geçmeye sevk etti. Aktivistler, Walt Disney şirketini belirli inanç ve ideolojileri taşıyan sistemin bir aracı olmakla suçluyor. Birçok kişi bunun, “Mossad”ın kahramanlar dünyasından itibar kazanma çabası olduğunu ve “Sabra”yı, özgür dünyanın değerlerini savunan, “kötü adamlarla” savaşan “iyiliksever kahramanlar” grubunun içine dahil etme girişimi olduğunu iddia ediyor.

613526-2121453788.jpeg

Sabra’nın da rol aldığı Kaptan Amerika filminin yeni kapağı (Internet sitesi)

Bu bağlamda, Marvel filmlerinde yer alan süper kahramanlar her eve giren bir sembol haline gelirken, özellikle Filistinliler başta olmak üzere birçok kişi Twitter ve Fb’ta, kahramanın adının kendilerine 1982’de Lübnan’daki bir Filistin mülteci kampında gerçekleşen “Sabra ve Şatila” katliamını hatırlattığına işaret ediyorlar. Amerikalı karakter yazarı Invoice Mantlow daha önce “Sabra” isminin İsrail’de doğan (göçmenler değil) Yahudileri ifade ettiğini belirtmişti. Yaklaşık 30 ila 40 sayfa olan ve içinde “Sabra” yazan küçük Marvel Comics karikatür dergisinin katliamdan iki yıl önce, 1980’de yayınlandığına dikkat çekmişti.

Öte yandan, Marvel şirketi CNN ile yaptığı bir röportajda, yeni süper kahraman karakterinin duyurulmasının ardından “Marvel Evrenindeki karakterler bugün sinema ve izleyiciler için yeniden uyarlanıyor” diyerek öfkelenenleri sakinleştirmeye çalıştı.

Movie şirketi, beyaz perdeye hazırlamak için “Sabra” karakterine yeni bir yaklaşım getireceğini doğrularken, “Selection” dergisine yaptığı açıklamada, “Karakterlerimiz ve hikayelerimiz çizgi romanlardan ilham alırken her zaman ekranın ve çağdaş izleyicimizin isteklerine göre gerekli uyarlamaları yapıyoruz. Bu yüzden, movie yapımcıları 40 yılı aşkın bir süre önce çizgi romanlarda ilk kez tanıtılan Sabra karakterine yeni bir soluk kazandırmak için çalışıyorlar”

İsrail’deki yankısı

Öte yandan, birçok İsrail medya organı, Arap ve Filistinli aktivistler tarafından “Sabra” karakterine gösterilen itirazın nedeninin, İsrail süper kahramanının onlara karşı yeni olumsuz klişelerin yayılmasına ve sinemada Filistinlilerin insani vasıflardan soyutlanmasına yol açacağı  korkusu olduğunu belirtti. İsrailli diplomat Amital Perry, yeni Marvel karakterini övdü ve bir tweet’te şunları yazdı: “Sabra, 1980’den 1981’e kadar “Marvel” filminde yer alan, Mossad’da görev yapan İsrailli bir süper kahraman. O şimdi geri döndü ve ben onu izlemek istiyorum.”

613531-1283017897.jpeg

“Sabra”nın yeniden filme alınması, genç neslin Mossad’ı daha iyi tanımasını sağlayacak” (Internet sitesi)

İsrailli movie yapımcısı Avner Avraham, İsrail medyasına bu yeni “Sabra” tasvirinin genç neslin Mossad’ı daha iyi tanımasını sağlayacağını doğrularken, “Tik Tok’un ve çizgi filmin yeni nesille konuşma şekli Mossad’ın önemini anlatmayı mümkün kılabilir ve böyle bir kurgu, İsrail istihbaratının diğer ülkelerde kaynak toplamasına bile yardımcı olabilir” diye konuştu.

2017 yılında süper kahraman “Marvel Lady” rolünü oynayan ve aktris Shira Hass gibi birçok kişi tarafından eleştirilen İsrailli aktris Gal Gadot, “Instagram” hesabından şunları yazdı: “Bu sağ ya da sol, Yahudi ya da Arap, laik ya da dindar meselesi değil; barış, eşitlik ve birbirimize karşı hoşgörümüz için bir diyalog meselesidir”.

Eleştiri yağmuru

İsraillilerin yeni filmi memnuniyetle karşıladığı bir dönemde, Filistin davasının birçok destekçisi yapımcı şirketin boykot edilmesini talep etti ve Filistin yanlısı örgütler sosyal medyada #CaptainApartheid hashtag’i altında “Marvel”ı Siyonist propaganda yapmak ve İsrail işgaline destek vermekle suçlayarak bir protesto kampanyası başlattı.

Buna karşılık, Filistin’in İsrail’i akademik ve kültürel boykot kampanyası, Marvel Şirketinin “İsrail sömürgeciliğini ve ayrımcı rejimini, Filistin’e ve tüm Arap bölgesinin halklarına karşı devam eden ve artan suçlarını yücelten ve parlatan yeni bir movie yapma niyetini” kınadı. Kampanya, Twitter’da “Hikayeye göre, bu karakter Filistin halkına karşı Siyonist ırkçılığı ve suçluluğu bünyesinde barındıran bir İsrail Mossad ajanıdır. İsrail’in Filistin’e karşı işlediği suçları yücelten bu kamusal suç ortaklığı karşısında sessiz kalmayacağız” sözleriyle kendisini savundu.

Kampanya organizatörleri niyetlerinin, “Uluslararası movie yapımcıları ve sanatçılardan uzmanlarla, Marvel’in İsrail’le olan suç ortaklığını ortaya koymak adına bir dizi adım ve taktik ortaya çıkaracak ittifaklar oluşturmak” olduğunu belirtiyor.

Bir sivil toplum kuruluşu olan Orta Doğu Telakkisi Enstitüsü, filmde “Sabra’nın varlığını kınarken, Twitter’da “Marvel, İsrail ordusunu ve polisini yücelterek, İsrail’in Filistinlilere karşı şiddetini teşvik ediyor, İsrail yönetimi altında yaşayan milyonlarca insana gösterilen zulmün devam etmesine izin veriyor” paylaşımında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Unbiased Arabia’dan aktardığı habere göre Marvel Şirketi, İsrailli aktris Shira Hass’ın filmdeki vasfını ve rolünü henüz tam açıklamamış olsa da, Filistinli karikatürist Muhammad Sabaaneh’e göre, Marvel Stüdyoları tarafından yaratılan ve Örümcek Adam, Demir Adam, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk gibi karakterlere benzeyen Sabra karakterinin gelecekte dünyadaki her eve nüfuz etmesi ve iyiliğin sembolü haline gelmesi son derece tehlikeli.
 

613536-1374555883.jpeg

Sabra kendini tanıtıyor (Internet sitesi)

Filistin’deki ilk çizgi roman yazarlarından biri olarak kabul edilen Sabaaneh, “Karakterin siyasi boyutunu göz önüne aldığımızda, çok tehlikeli bir meseleyle karşı karşıya olduğumuzu ifade edebiliriz. Özellikle de bu karakterler on yıllardır açık ve gizli siyasi imalar taşıdıkları için çizgi romanlar ve süper kahramanlar küçük çocuklar için artık sadece bir eğlence aracı olmaktan çıktı, siyasi eleştiri aracı haline geldi. Çünkü İsrail sinemayla yeniden farkındalık yaratmanın en önemli araçlardan biri olduğunun bilincinde. Halen sinemada, görsel sanatlarda, “çizgi romanlarda” ve diğer alanlarda arka sıralarda olan Filistin örneğinden farklı olarak İsrail, yoğun ve başarılı bir şekilde bunun üzerinde çalışıyor.

Gerçek Resim

Öte yandan Madar İsrail Araştırmaları Merkezi’nden araştırmacı Velid Habbas, “İsrail, özellikle Hollywood’da movie yapımında imajını parlatmak için hiçbir çabadan kaçınmıyor ve bu nedenle Marvel filmlerinde görünen süper kahramanlar çocuklar ve gençler için birer ilham perisine dönüşüyor. Kahramanlar onlara kıyafetlerinde, ekranlarında, oyunlarında ve hatta hayallerinde bile eşlik ediyorlar” diyerek “Şirketin aktardığı siyasi boyut, izleyicinin zihnine işliyor ve onun için dünya gerçeklerinin bir parçası haline geliyor. Dolayısıyla “Kaptan Amerika” dizisinde yer alacak yeni süper kahraman karakterinin İsrailli bir karakter olduğunun duyurulması, bir yandan İsrail imajı için, diğer yandan da İsrail’in her eve yanlış siyasi mesajlar verebilmesi için önemli bir olay. Çünkü bu, İsrail’in Batı’nın özgür dünyasının bir parçası olduğu ve süper kahramanların bu özgür dünyanın değerlerini “kötü adamlar” ve “teröristler” karşısında savunduğu fikrinin pazarlanmasına katkıda bulunuyor. Aynı zamanda bu durum, İsrail’in ‘ayrımcı’ sisteme dayalı gerçekliğini örten ve sömürgecilik ve yerinden edilmeye dayalı geçmişini gizleyen ve onu şer ittifaklarını yöneten terörist devletten özgür halklar kampına katılan iyi devlete dönüştüren bulanık bir ekran ortaya koyuyor.

Öte yandan, İsrail Başbakanı Yair Lapid daha önce “orijinal uluslararası yapımları, İsrail’in hikayesini anlatmanın ve dünyaya İsrail’in gerçek ve farklı yüzlerini göstermenin mükemmel ve alışılmadık bir yolu olduğunu” düşündüğünü belirtmişti.

Gözlemcilere göre, aktivistlerin Marvel hakkındaki İsrail politikalarına yönelik eleştiri ve baskılarının, önümüzdeki aylarda çekimlerine başlanması planlanan filmin ertelenmesine veya iptal edilmesine nasıl bir katkı sağlayacağı henüz belli değil.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Unbiased Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku’l Avsat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir