Fransa’da Macron seçim vaadi olan ötanazi hakkını tartışmaya açıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ötanazi ve isteğe bağlı yaşam sonlandırma seçeneklerinin genişletimesi ile ilgili ulusal çapta bir tartışma başlatılacağını ve bunun sonucunda alınacak kararların gelecek yıl hayata geçirileceğini duyurdu. 

Halen geçerli olan ve 2016 yılında kabul edilen kanunla doktorlar son evre hastaları hayatlarını kaybedene kadar uyutabiliyor fakat ötanaziye izin verilmiyor.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada vatandaşlardan oluşan bir komitenin sağlık çalışanları ile koordineli bir şekilde görüşmelere yürüteceği, yerel bölgelerde de forumlar düzenleneceği belirtildi. Bu çalışmalarla eş zamanlı olarak hükümette milletvekilleri ve siyasi partilerle görüşerek geniş kapsamlı bir görüş birliğine ulaşmaya çalışacak.

İkinci kere cumhurbaşkanlığına seçildiği oylama öncesinde Macron kişisel olarak doktor destekli isteğe bağlı ölümü desteklediğini belirterek konuyu tartışmaya açacağı vaadinde bulunmuştu.

Fransa’da halihazırda bazı hastalar ötanaziye izin veren başka ülkelere gidiyor. Şu anda Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve İspanya bazı şartlar altında tıbbi destekli intihar seçeneğine izin veriyor. İsviçre’de ise hastaların kendi kendilerine ölümcül dozlarda ilaç alarak tıbbi destekli ölümüne izin veriliyor.

Fransa’da yapılan kamuoyu anketleri de halkın çoğunluğunun ötanazinin yasallaştırılmasını desteklediğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir