İran neden Kuzey Irak’taki Kürt grupları vuruyor?

İran’da Devrim Muhafızları, Irak’ın kuzeyindeki İranlı ayrılıkçı Kürt gruplara yönelik saldırı düzenliyor. Sınır ötesi saldırılarında ‘ayrılıkçı Kürt gruplara’ ait kamplar ve eğitim alanlarının insansız hava araçları ve high atışlarıyla vurulduğu ve ‘ciddi hasar verildiği’ belirtiliyor. 

İran devlet televizyonu, saldırılarla ilgili Devrim Muhafızları’nın “İran karşıtı teröristlerin karargahını” hedef aldığını aktardı. 

“Operasyonların sınır güvenliği sağlanana ve teröristler cezalandırılana kadar süreceği” belirtilen açıklamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni (IKYB) kastederek bölgedeki yetkililerin uluslararası kurallar ve kendi yasal görevleri kapsamında sorumlu tutulacağı ifade edildi.

İranlı yetkililer zaman zaman IKYB’ye bölgedeki İranlı Kürt grupların faaliyetlerini durdurması için çağrıda bulunuyor. İran ayrıca bölgenin “İsrail ajanlarının üssü” olduğunu da ileri sürüyor. IKYB bu iddiayı reddediyor.

Son saldırılar ve İran’ın suçlamalarıyla ilgili Irak merkezi hükümetinden ya da Kuzey Irak yönetiminden resmi bir açıklama gelmedi. 

Irak merkezi hükümeti ile İran arasında güçlü siyasi ve askeri bağlar bulunuyor. Tahran, Bağdat’ın Irak-Şam İslam Devleti’ne yönelik (IŞİD) bir yıl süren mücadelesinde askeri destek sağlamıştı.

İran’ın yarı resmi Tasnim haber ajansına göre hava saldırıları ‘ayrılıkçı Kürtlerin’ İran’daki Mahsa Amini’nin ölümüyle başlayan protestoları desteklediği iddialarına ve aynı zamanda silah kaçakçılığı girişimlerine karşılık olarak düzenlendiği belirtiliyor.

Haberde ayrıca İran’daki Kürdistan Demokratik Partisi’nin “ülkenin sınırındaki kentlerde kaos yapmak amacıyla silahlı gruplar ve çok miktarda silah gönderdiği ve bu nedenle partinin ofislerinin de hedef alındığı aktarıldı

İran, ülkenin batı bölgelerindeki silahı Kürt grupları “devrim karşıtı” ve “terörist grup” olarak tanımlarken, bu gruplar “silahlanma sebebinin Kürt haklarını korumak olduğunu ileri sürüyor. Bu gruplar genellikle İran’da federal bir yapı içerisinde Kürt özerkliğini savunuyor.

İran’ın özellikle kuzeybatı bölgelerinde 10 milyona yakın Kürt yaşıyor.

İran Devrim Muhafızları geçen yıl da Irak’ın kuzeyindeki “terörist grupların kamplarına” yönelik benzer bir saldırı düzenlemişti.

Erbil’de Amini protestoları

Mahsa Amini’nin ölümü Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentindeki İranlılar tarafından da protesto ediliyor.

Amini’nin fotoğraflarını taşıyan onlarca kişi Erbil’deki Birleşmiş Milletler yerleşkesinin önünde toplanarak “Kadın, Hayat, Özgürlük” diye bağırdı ve İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney aleyhine “Diktatöre ölüm” sloganları attı.

Erbil’de yaşayan İranlı aktör ve yönetmen Maysun Macidi “Biz dine karşı değiliz ve biz İslam’a karşı değiliz. Bizler laikiz ve siyasetin dinden ayrılmasını istiyoruz” ifadeleriyle düşüncelerini dile getirdi.

İran’da en az 46 kent, kasaba ve köyde 22 yaşındaki Kürt kökenli Mahsa Amini’nin başörtüsü gerekçe gösterilerek gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine başlayan protesto gösterileri devam ediyor.

İran’da Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı Sakkız kentinden Tahran’a ziyarete giden Amini, ailesiyle birlikte alıverişe çıktığı sırada “ahlak polisi” tarafından baş örtüsünü doğru şekilde takmadığı için gözaltına alınmıştı.

İran devlet televizyonu protestolarda bugüne kadar en az 41 protestocu ve polisin hayatını kaybettiğini açıkladı. Related Press ajansı ise resmi yetkililerin açıklamalarına dayanarak ölü sayısının 13 olduğunu ve bin 200’den fazla göstericinin yaralandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir