Katar, Avrasya Tüneli’ne ortak oldu

Katar Yatırım Fonu (Qatar Funding Authority-QIA), Avrasya Tüneli’nin yüzde 50 ortağı olan Güney Koreli SK HoldCo Pte. Ltd.’nin bir kısım hissesini alıp Avrasya Tüneli’ne ortak oldu.

Rekabet Kurumu’ndan açıklama

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Associated Nodes subject)

Rekabet Kurumu devralmaya ilişkin izne gerek olmadığına karar verdi.

Rekabet Kurumu’nun web sitesinde yayımlanan karara göre, Qatar Funding Authority’nin tek kontrolünde bulunan QH Oil Investments LLC aracılığı ile SK HoldCo Pte. Ltd.’nin bir kısım hissesinin devralınması ve nihai olarak Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.’ye QH Oil Investments LLC aracılığıyla yatırım yapılması işleminin kapsamda olmadığına karar verildi.

Avrasya Tüneli 2016’da hizmete açıldı

Avrasya Tüneli yap-işlet-devret modeli ile yapıldı. Tünelin 26 Şubat 2011 tarihinde temeli atıldı. Yapı Merkezi-SK Group konsorsiyumu, 2012 yılında inşaatına başladıkları Avrasya Tüneli’ni 22 Aralık 2016’da hayata geçirdi.

Konsorsiyumun 25 yıllık işletme hakkı bulunuyor. 2041 yılında süre dolduktan sonra tünelin işletmesinin devlete geçmesi karara bağlandı.

Tünel 1 buçuk milyara mal oldu

Yapı Merkezi-SK Group konsorsiyumu, tünel inşaatı için 18 yıl vadeli 960 milyon dolarlık kredi kullanmıştı. Tünel  1 milyar 245 milyon dolara mal olmuştu.

 

 

 

 

Impartial Türkçe
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir