Kraliyet Ailesi’nin cenaze töreni görüntülerine müdahalesi tartışma yarattı

Britanya televizyon kanallarının Buckingham Sarayı’na Kraliçe II. Elizabeth’in cenaze töreninden hangi görüntülerin kullanılacağı hakkında veto hakkı vermesi tartışmalara sebep oldu.

Yayıncılarla yapılan anlaşmaya göre Kraliyet Ailesi’ne Westminster Abbey Kilisesi ve Windsor Kalesi’nde yapılan cenaze töreninden belirli görüntülerin bir daha kullanılmamasını talep etme hakkı verildi.

Kraliyet çalışanları BBC, ITV Information ve Sky Information gibi kanallara çıkarılmasını istedikleri görüntülerin zaman aralıklarını iletti.

Talebin üstüne, Kraliyet ailesi üyelerinin yer aldığı 5 video kesiti yayımlanan görüntülerden çıkarıldı.

Aralarında Westminster Corridor’de Kraliçe’nin tabutunun üstüne atlayan birinin görüntüsünün de bulunduğu söz konusu videolar haber yayınlarından ve sosyal medyadan kaldırıldı.

Atılan kesitler nispeten kısa olsa da, hangi görüntülerin kullanılacağı hakkında Kraliyet’e söz hakkı verilmesi, günlerdir Kraliçe’nin ölümünü haberleştiren bazı gazeteciler arasında huzursuzluğa neden oldu.

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Associated Nodes area)

BBC iPlayer gibi yerlerde canlı yayımlanan cenaze töreninin görüntüleri bu platformlarda bir ay süreyle daha kesintisiz izlenebilecek. Fakat Britanyalı yayıncıların bildirdiğine göre bu sürenin ardından Buckingham Sarayı’yla atılması istenen kısımlar hakkında tekrar bir görüşme yapılacak.

Yakınlarını kaybeden ünlülerin, basından cenaze yayınının saygı çerçevesinde yapılmasını talep etmesi yaygın bir prosedür olsa da Kraliyet’e alışılmışın dışında bir şekilde geriye dönük veto hakkı verilmesi dikkatleri üstüne çekti.

Cenaze görüntülerini kullanan diğer platformlardan da sosyal medya videolarının “ciddi ve onurlu” olacağına söz vermeleri istendi. Diğer bir koşul ise, görüntülerin eğlence programlarında değil, yalnızca haber yayınlarında kullanılabilmesiydi.

Yaklaşık 30 milyon kişinin izlediği Kraliçe’nin cenaze yayını, Britanya televizyon tarihinin en büyük işbirliklerinden biri oldu. 

Kraliçe’nin son yolculuğunu çeken BBC, yeterli kamera ve yayın ekipmanı sağlamak için gücünü ITV ve Sky Information ile birleştirdi.

 

Unbiased Türkçe, The Guardian

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir