Musa Anter davası zamanaşımı gerekçesiyle düşürüldü

Diyarbakır’da 20 Eylül 1992’de öldürülen yazar ve gazeteci Musa Anter davası, zamanaşımı gerekçesiyle düşürüldü.

Anter 1992’de Kültür ve Sanat Festivali’ne katılmak üzere geldiği Diyarbakır’da silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. 

Anter’in yanında bulunan yazar Orhan Miroğl ise saldırıdan ağır yaralı olarak kurtuldu.

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Associated Nodes discipline)

Musa Anter kimdir? 

“Apê Musa” olarak bilinen Kürt aydını, gazeteci ve yazar Musa Anter, 1920 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Eskimağara Köyü’nde doğdu. 

İlkokulu Mardin’de, ortaokul ve liseyi Adana’da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Annesi Fesla Hanım Türkiye’nin ilk kadın muhtarlarındandı. 

Anter, 1944’te Abdurahim Rahmi Zapsu’nun kızı Ayşe Hale ile evlendi. 

AK Parti’nin kurucularından Cüneyt Zapsu’nun halası olan Ayşe Hanım ile evliliğinden 1945’te büyük oğlu Anter, 1948’de kızı Rahşan ve 1950’de küçük oğlu Dicle dünyaya geldi.

Musa Anter’in ilk gözaltına alınması öğrencilik yıllarında yaşandı. 

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’a küfrettiği suçlamasıyla 45 gün gözaltında kaldı. 

Canip Yıldırım ve Yusuf Azizoğlu ile birlikte İleri Yurt Gazetesi’ni çıkaran Musa Anter, yayımladığı Kürtçe şiiri “Qimil / Kımıl” sebebiyle 1959 yılında “49’lar davası” kapsamında idam istemiyle ile yargılandı. 

27 Mayıs darbesinin ardından aftan yararlanarak serbest kalan Anter, cezaevinden çıktıktan sonra Deng, Barış Dünyası ve Yön dergilerine yazdı. 

Devrimci Doğu Kültür Ocakları, Halkın Emek Partisi, Mezopotamya Kültür Merkezi ve İstanbul Kürt Enstitüsü’nün kurucuları arasında yer aldı.

 

Ayrıntılar geliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir