Putin’in seferberlik çağrısından sonra Rusya’dan yurt dışına uçak biletleri tükendi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün Ukrayna’daki savaş yüzünden askeri kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından ülkeden özellikle yurt dışındaki İstanbul, Erivan ve Tiflis gibi kentlere tek yön uçak biletleri tükendi.

Putin’in açıklamasının ardından askerlik için yaşı tutanların yurt dışına çıkışına izin verilmeyeceği endişesiyle çok sayıda kişi ülkeyi terk etmek için harekete geçti.

Putin’in açıklamasından ayrı olarak Savunma Bakanı Sergey Şoygu, kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin göreve çağrılacağını bildirmişti.

Şoygu, kısmi seferberliğin profesyonel asker olarak deneyime sahip kişilerle sınırlı olacağını ve öğrencilerin çağrılmayacağı güvencesini vermişti.

Bununla birlikte “Google Trendler” verileri, Rusya’nın uçak bileti satın almak için en çok başvurulan net sitesi olan Aviasales’ta yapılan aramalarda aniden artış görüldüğünü ortaya koyuyor.

Aviasales verilerine göre, Rus vatandaşlarının özellikle vizesiz yolculuk yaptığı İstanbul ve Erivan’a tek yönlü uçuş biletleri çarşamba günü tükendi.

Moskova ve Tiflis arasındaki seferlerin de dolduğu belirtilirken, artan talep üzerine uçak biletleri fiyatlarında büyük yükseliş yaşanıyor.

Avrupa Birliği’nin yaptırımlarına rağmen Türk Hava Yolları dışında Rusya’ya sefer düzenleyen tek Avrupalı havayolu şirketi olan Air Serbia tarafından gerçekleştirilen Moskova-Belgrad biletleri önümüzdeki birkaç gün boyunca tükenmiş durumda

Moskova’dan İstanbul ve Dubai seferleri fiyatları da dakikalar içinde astronomik seviyelere çıktı. Tek yön ekonomi sınıfı bileti 9,200 euroya kadar yükseldi.

Rus yetkililer yaşanan panik sonrası halkı sakinleştirmeye yönelik açıklamalar yaptı.

Duma Savunma Komitesi Başkanı Andrei Kartapolov, Rusya’dan ayrılan yedek askerlere ek bir kısıtlama getirilmeyeceğini söyledi. Ancak Kartapolov, askerlik için yaşı tutanlara “Türkiye’deki tatil beldelerine seyahat etmemeleri” tavsiyesinde de bulundu.

Rus medyası Kartapolov’un “Tatilinizi Kırım’da ya da Krasnodar bölgesindeki tatil beldelerinde geçirin” dediğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir