Soylu’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt: İki gün PKK’nın ipini bekledin; bizi yine şaşırtmadın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yanıt verdi.

Twitter’dan “İki gün PKK’nın ipini bekledin. Bizi yine şaşırtmadın” diyen Soylu, “ “Sizin bu devletle bir meseleniz var. Yapılan saldırıyı ilk önce adamların DEAŞ’a yıktı. Tutmayınca adamların ‘cinnet geçiren bir kadın Polis’ yalanına sarıldı” ifadelerini kullandı.

“Derdiniz, ortağınız PKK’yı kurtarmak” diyen Soylu, “Saldırıyı PKK yaptığı belli olup, devletin yargının tespitlerine rağmen teröristleri gazeteci kılığına sokup Türkiye’ye ‘en büyük gazeteci cezaevi’ iftirasıyla teröristleri aklaman ortaya çıkınca PKK açıklamasına sığınacak zavallısın” tepkisi gösterdi.

Soylu şöyle devam etti:

1-Teröristi taşıyan taksici teşhisini yaptı.
2- Yıllarca terör örgütünde birlikte olduğu örgüt mensubu sözde ölümsüzler taburunda sabotajcı eğitimi alıp Türkiye’de eylem yapmak üzere görevlendirildiğini belirtip hemen teşhisini yaptı.
3- Hoşuna gitmeyecek ama parmak izleri ile yapılan çalışmada bir tanesinde eşleşme çıktı.
4- Kurtarıcın PKK’nın açıklamasındaki teröristlerle ilgili tüm detaylara da çalışılıyor.
5-PKK’nın açıklamasını referans alıp kabul ettiği teröristlerle ilgili henüz sonucu çıkmamış raporların üzerinden terör örgütünü ve utanılacak parti raporunu korumaya alıyorsun. 

Soylu paylaşımına “Yani terör örgütünün tespiti imkansız Suriyeli isim verip, ‘Zozan arkadaşımızın (yani Dilşah Ercan) bu olayla herhangi bir ilgisi yoktur, görevinin başındadır’ demesine sığınmaktan bile utanmıyorsun. 6’lı masada sıkıştın PKK’ya sığındın Yazıklar olsun…” ifadesiyle devam ederek şöyle noktaladı: 

Şimdi ana fikriniz ne? Ne demiş oldunuz… PKK’nın gazetecilerini savunmak yetmedi, bir de PKK’nın basın sözcülüğüne mi soyundunuz? “Görevinin başında” dedikleri, görev ne? Madem PKK adına konuşuyorsunuz, bunu da siz açıklamalısınız…

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Associated Nodes subject)

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Soylu’ya seslenerek, “Öldürülen teröristin DNA raporuna rağmen, tam 2 gündür yalan söylediniz, havuz medyanız manşetler attı” demişti.

 “Oysa ben ne dolaplar çevirdiğinizi iki gündür biliyorum. Bile bile yalan söylediniz” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, “Şimdi çıkın ve teröriste ait DNA raporunu açıklayın, bu millet bir kez ağzınızdan doğru bir şey duysun. Başsavcıya dosyaya el koyun dediniz. Başsavcıya sesleniyorum, o dosyayı gizlemeye çalışma, biliyoruz gerçekleri… Utanmıyor musunuz!” ifadelerini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Mersin’in Mezitli ilçesinde bulunan polisevine yönelik terör saldırısını PKK üstlenmişti.

PKK’nın açıklamasında İçişleri Bakanlığı tarafından saldırıyı gerçekleştirdiği ifade edilen Zozan Tolan kod adlı Dilşah Ercan’ın “bu eylemde yer almadığı” iddia edilmişti.

Açıklamada Dilşah Ercan’ın “görevi başında olduğu” ifadesine yer verilmişti.

Mersin’de iki kadın saldırgan tarafından polisevine düzenlenen saldırıda polis memuru Sedat Gezer şehit olmuş, polis memuru Abdulkadir Öztürk de yaralanmıştı. Saldırganların, üzerlerindeki patlayıcıyı infilak ettirmeleri sonucu ölmüştü.

 

Unbiased Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir